אחד מתחומי הפעילות המשפטית המעניינים ביותר, הוא תחום הליטיגציה. הליטיגציה הינה בעצם טיעון, או התדיינות. עורך דין בתחום הליטיגציה מתמחה בהשתתפות בדיון המשפטי בפועל, ומכיר על בוריים את היתרונות והמגבלות הצגת טיעונים בבית המשפט וחקירת עדים. מהם ההבדלים בין הליטיגציה ובין תחומים אחרים במשפט? באילו מקרים עשויה ליטיגציה איכותית להשיג תוצאות טובות? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא מעניין זה.

מה בין ליטיגציה ותחומי עיסוק אחרים במשפט

מזה תקופה ארוכה, נהוגה במשפט הישראלי הפרדה בין הליטיגציה, לבין סוגים אחרים של טיפול וייצוג משפטי מקצועי. הפרדה כזאת מתקיימת במשפט האנגלי זה מכבר, ויש הפרדה מוחלטת בין עורך דין המתמחה בטיעון ובהופעה בבית המשפט ((Barrister, לבין עורך דין המתמחה בתחומי פעילות משפטית אחרים, כגון חוזים, ייעוץ משפטי וכיוצא באלה עניינים, ובלבד שהעיסוק איננו כרוך בטיעון בבית המשפט. (Solicitor). במשפט הישראלי הוחל ליישם את ההפרדה כאמור לפניי מספר שנים. עם זאת, חשוב לציין כי ההפרדה בין התחומים בישראל, בניגוד לנהוג באנגליה, איננה מוחלטת

מנגד, עורך דין בתחום הליטיגציה הוא לרוב אדם רהוט בדיבורו, בעל חשיבה מהירה מצד אחד ויסודית מצד שני, המסוגל לתכנן מהלכים משפטיים מרחיקי לכך תוך כדי ההתדיינות. אף כי המבנה הכללי של הטיעונים מתוכנן מראש, הרי עורך דין הממחה בליטיגציה חייב להיות בעל מחשבה מהירה, המסוגל להבחין בכל שינוי או נקודת חולשה אצל היריב במהירות, להסיק מסקנות ולהגיב עליה.

ליטיגציה ותחומי משפט אחרים

עורך דין בתחום הליטיגציה משתתף לרוב בדיונים משפטיים, בעיקר בנושאים שנויים במחלוקת, שהפתרונות הצפויים להם אינם בהכרח שחור ולבן. מצבים כאלה צפויים למדי, למשל, בתחומי המסחר ובתחום הנזיקין שבשניהם פתרון שיהיה נוח לצד האחד יכול להיות בעייתי  בעליל עבור הצד האחר. בסיכומו של עניין, טיעון איכותי יכול לשנות מהקצה אל הקצה יכול בקלות לשנות את דעת השופטים. כיון שבשיטת המשפט הישראלית אין חבר מושבעים, מכוון הורך הדין בתחום הליטיגציה את דבריו לשופטים, במטרה לשכנע אותם בצדקתו.אם יש לך צורך בשירותיו הטובים של עורך דין בתחום הליטיגציה, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולעשות צעד חשוב להצלחה בעניינים המשפטיים שלך.

לייעוץ מהיר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם (-: